1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Bouře na Velkých jezerech

Jim Wallace a jeho posádka přežili neočekávaně divokou bouři, která si vyžádala životy dvou jachtařů.

Loni se mi dostalo pozvání do posádky jachty Veloce (Bénéteau First 36.7), která se účastnila závodu Mackinac, který pořádá Chicago Yacht Club. Byl to 103. „Mac" – jeden z nestarších a nejdelších sladkovodních závodů –, který je dlouhý 333 mil a vede z centra Chicaga na ostrovy Mackinac, kde se jezero Michigan setkává s Huronským jezerem.

Před závodem mě několik veteránů závodu počastovalo historkami o extrémech počasí, které zažili na Velkých jezerech. V duchu jsem si říkal: „Ale co, je to jen jezero. To nemůže být tak hrozné." Záhy jsem měl zjistit, jak to doopravdy je.

Dvanáctiuzlová plavba

Závod odstartoval ve velmi přívětivé pětiuzlové bríze. Jachty se brzo vydaly po preferovaných trasách. Za úsvitu druhého dne jsme měli v dohledu jen asi 20 z 361 startujících lodí, takže bylo obtížné odhadnout, jak si vedeme. Vítr zesílil na 10–15 uzlů; foukal z jihovýchodu. Bylo oblačno, teplota dosahovala 25° C. Pluli jsme v kraťasech a radovali se, jak se věci mají.

Vítr během dne postupně sílil, v průměru foukalo 18–20 uzlů. Vyměnili jsme spinakr za silnější, což nám umožnilo surfovat rychlostí až 12 uzlů proti vodě. Šikmo za zádí se tvořily vlny vysoké dvě až tři stopy. Předpověď hovořila o tom, že bude částečně oblačno, jižní vítr o rychlosti 10–15 uzlů se stočí k jihozápadu, občas se vyskytnou bouřky.

Přihlásit se k přečtení článku