1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Pohár Mistrů ČANY byl vyhlášen jako uzavřená nejvyšší prestižnější pohárová soutěž určená pro deset nejlepších, předem nominovaných týmů, která vznikla oddělením od Mezinárodního Poháru v roce 2006. Soutěž byla naposledy hodnocena v roce 2010, kdy došlo k celkovému útlumu účasti stálých týmů na námořních závodech.

Původní motivací pro vznik soutěže byly významné rozdíly mezi téměř profesionálními stabilními a intenzivně trénujícími týmy na jedné straně a ostatními amatérskými posádkami na straně druhé. Bylo nanejvýš zřejmé že přímé porovnávání mezi těmito dvěma kategoriemi nemá valný smysl a je pro méně výkonné posádky demotivující. Nicméně mělo smysl dál podporovat společné závodění, kdy mohlo stále docházet k předávání zkušeností od vyježděnějších posádek.

Hlavním principem této soutěže bylo administrativně oddělit vyhodnocení těchto dvou skupin a podpořit tak soupeření i na nižší výkonnostní úrovni, případně podnítit vznik nových nadějných týmů. Pohár Mistrů byl tedy koncipován jako jakási prestižní „Extraliga“ ve které soutěžil každý rok odděleně omezený počet špičkových týmů výhradně na základě předchozí nominace, podložené výsledky v předchozích sezónách.

Přirozenou obměnu této nominované desítky zajišťovalo základní pravidlo, kdy z ní po sezóně byly vždy vyřazeny, tedy sestoupily, posádky umístěné na posledních třech místech, které naopak byly nahrazeny nejlepšími třemi týmy umístěnými v hodnocení nižší soutěže o Mezinárodní Pohár. Postupující týmy doplnily stávající sedmici a získali tak právo bojovat o nejvyšší trofej v příští sezóně. Posádka která byla pro danou sezónu nominována do soutěže o Pohár Mistrů potom nemohla být zároveň v této sezóně hodnocena v pořadí Mezinárodního Poháru. Do soutěže se vybíraly nejprestižnější závody, kde byl předpoklad účasti maximálního počtu posádek z nominované desítky, převážně mistrovství ČR a SR.

Rozpad slovenské části Poháru přispěl k faktickému zániku soutěže v roce 2012, kdy nebylo možné dále vyhodnocovat výsledky základní části a tudíž nominovat kontinuálně posádky do dalších ročníků této nadstavbové soutěže.

Přehled jednotlivých ročníků

Výsledky z jednotlivých ročníků shrnuje následující tabulka:

 

RočníkPořadíZařazené závody
2006

1. Rostislav Mareček

2. Jiří Spurný

3. Karel Mňuk

4. Martin Kulík

5. Peter...

Číst dál...

Výsledky Poháru Mistrů 2007

 

Na tradičním již 38. setkání námořních jachtařů v Libštátě, které proběhlo v druhém únorovém víkendu, VV ČANY ocenil a vyhlásil výsledky Pohárových soutěží vypsaných pro rok 2007.
...

Číst dál...

Výsledky Poháru Mistrů 2008

 

Odjetím posledního letošního pohárového závodu 12. České námořní rallye se uzavřela Pohárová sezóna 2008 a je čas pro bilancování. Celkové výsledky nejvyšší Pohárové soutěže naleznete zde...

Číst dál...