1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Mezinárodní Pohár ČANY je otevřená mezinárodní soutěž sdružující nejvýznamnější sportovní námořní závody pořádané oficiálně v České a Slovenské republice. ČANY každoročně vypisuje, vyhodnocuje a vyhlašuje výsledky v této společně hodnocené sérii. Vítězná posádka obdrží putovní pohár, na kterém je natrvalo zaznamenáno jméno vítězného kapitána nebo vítězného týmu daného ročníku.

Historie této mezinárodní pohárové soutěže se datuje od roku 1999, kdy ČANY poprvé vyhlásila celoroční soutěžní sérii určenou pro kajutové lodě konstruované pro námořní plavbu. Tehdy bylo závodění na moři v plenkách a proto byly do soutěže zpočátku zařazovány i významné závody námořních kajutových plachetnic pořádané na vnitrozemských vodách.

Tehdy se jel v Chorvatských teritoriálních vodách již třetí ročník dodnes pravidelně pořádaného českého námořního závodu České námořní rallye. Tento závod s nejdelší tradicí v novodobé historii českého námořního jachtingu v podstatě odstartoval trvalý nárůst zájmu české a slovenské jachtařské veřejnosti o závodění nejen na moři ale i na vnitrozemských vodách na sportovních plachetnicích pro početnější posádky. Nebylo výjimkou, že v této době často nestačila jejímu pořadateli firmě TPS centrum Brno k uspokojení zájmu o závod ani flotila čítající více jak 40 lodí, kdy celkový počet účastníků závodu předčil rozsah našich olympijských výprav. To podnítilo vznik celé řady dalších českých závodů, ale žádný z jejich pořadatelů dodnes u oficiálně pořádaného závodu nedosáhl tak velké účasti.

Důležitým mezníkem v historii soutěže byl rok 2002, kdy se oddělila jeho vnitrozemská část (třída KAJ) a české námořní závody se spojily spolu se slovenskými do společně pořádané již čistě námořní mezinárodní soutěže. Tehdy také ČANY vypsala zvláštní týmovou soutěž ve snaze co nejvíce podpořit vznik stabilních a maximálně sehraných týmů, které v soutěži začaly dominovat oproti náhodně poskládaným posádkám. Putovní pohár přebýval několik sezón u týmu CIUR, později se postupně profilovaly další týmy jako RODOP, ALUSAIL, BOHEMIA EXPRESS, TŘI SESTRY a další.

V roce 2006 soutěž doznala další změny, kdy začaly výsledky obou soutěží týmů a kapitánů vcelku splývat. Tehdy došlo k oddělení nominační části Pohár Mistrů ve snaze podpořit závodění i na nižší úrovni, oddělit tak vyhodnocování téměř profesionálních týmů a dát prostor vzniku nových týmových seskupení. Pohár Mistrů byl naposledy vypsán v roce 2011. Od té doby se Mezinárodní Pohár stal opět samostanou soutěží.Mezinárodní Pohár ČANY

Mezinárodní Pohár ČANY je otevřená mezinárodní soutěž sdružující nejvýznamnější sportovní námořní závody pořádané oficiálně v České a Slovenské republice. ČANY každoročně vypisuje, vyhodnocuje a...

Číst dál...