Pitoreskní opuštěná vesnice a přívětivé taverny dělají z iónského ostrova Kalamos místo, které stojí za návštěvu.

Kalamos leží v sousedství řeckého ostrova Kastos. Mezi těmito ostrovy se vítr umí rozfoukat. Zatímco jinde odpoledne vane obvyklý severozápadní vítr síly 3 až 4 Bft, mezi ostrovy zesiluje na 5 až 6 Bft i více. Kotviště a přístavy jsou ale obvykle klidné.

Pro mnoho jachtařů bývá prvním navštíveným přístavem Port Leone – působivá opuštěná vesnice. V roce 1950 zemětřesení odřízlo vesnici od vodních zdrojů, což způsobilo, že se obyvatelé vystěhovali. V letních měsících tu funguje bar, což „narušuje" opuštěnost vesnice. Pokud místo navštívíte během jara nebo podzimu, budete je mít sami pro sebe. Kotva tu drží dobře a v zátoce je spousta místa. Je lepší se vyhnout úplnému konci zátoky naproti starým molům, protože sem místní rybáři kladou sítě.

Vydáme-li se z Port Leone severovýchodním směrem, poplujeme podél pěkného úseku pobřeží s rozbořenými větrnými mlýny. Dostaneme se k městečku Kalamos – největší osadě ostrova. Pevné molo tady chrání přístav a zdejší samozvaný harbour master – George – udělá maximum, aby pro vás našel místo dokonce i v sezóně. Při příjezdu pravděpodobně uvidíte George, jak kráčí po molu ve svém klobouku a bílém tričku. Posoudí velikost vaší lodi a nasměruje vás k přistání – ať už přídí nebo zádí. Pomůže vám s vyvázáním lodi a přivítá vás na ostrově, který dobře zná.

Městečko Kalamos je rušnější než Kastos, žije zde většina ze 450 obyvatel ostrova. Městečko nabízí pár malých obchodů a řadu taveren či barů – v neposlední řadě Georgův podnik, který nabízí i čisté teplé sprchy za pár eur a internetové připojení. Kalamos s oblibou navštěvují organizované flotily, takže pokud tu chcete zažít klid, vyberte si k návštěvě dny víkendu, kdy se chartery střídají.

Zamíříte-li z městečka na severovýchod, obeplujete severní cíp ostrova, kde najdete pár zátok s nádherně modrou vodou jako připravených pro zastávku na oběd a koupání. Sever ostrova je více krytý než jih, ale ujistěte se, že má být klidné počasí, než se tu zastavíte na noc.

Na severu ostrova je také další osada, která se jmenuje Episkopi. Je tu molo s místem pro tři malé lodi, avšak hloubka od 1,5 do 2 metrů situaci komplikuje. Také zde bývá velice často plno. Okolí skýtá hezké výlety s několika zříceninami, takže to stojí za zkoušku.

Jakkoli jsou Kastos a Kalamos v sezóně dosti rušné, mají zvláštní atmosféru a kouzlo. Zátoky ostrova Kastos nabízejí klid a odloučení dokonce i v srpnu, takže je můžete mít sami pro sebe. Místní mají jasno v tom, kdy je nejlepší ostrovy navštívit: „V květnu a říjnu," říká George, zatímco pomáhá další jachtě s vyvázáním.

PBO – květen 2013, Captivating Kalamos (kráceno), přeložil Lynx

kalamos pristavkalamos kastos celekkalamos kastos

 
Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu