Chris Beeson, 22. září 2017
přeložil Lynx

Katabatické větry jsou spojovány s náhlými silnými poryvy, ale můžeme je zaměnit za jiné druhy větru. Chris Beeson vysvětluje, jak to je.

 

Tohle je Bora (nebo Bura) – severovýchodní katabatický vítr v plné síle u ostrova Krk v Chorvatsku.

Co je a co není katabatický vítr?

Nedávno Barry Gray popsal svoji znepokojivou zkušenost, kterou udělal, když plachtil kolem krásného hornatého poloostrova Musandam v Ománu ve své Jeanneau Sun Odyssey 36i. Po večeři pokojně kotvili, když si všimli, že vítr zesiluje. Právě, když uklízeli nádobí, propuklo peklo. Vítr loď otočil kolem kotvy o 180° a naklonil ji tak, že Barry musel vylézt po boční straně schůdků do kokpitu.

Barry popsal vítr jako „katabatický“, což zřejmě odpovídá naší představě o katabatických větrech: náhlé, velice silné a mající souvislost s horami. Začal jsem se o to téma zajímat a přišel na to, že s katabatickými větry je to složitější.Katabatický vítr: Síly gravitace a tlakového gradientu táhnou suchý studený vzduch dolů z vysoko položených oblastí, kde je vysoký tlak vzduchu, na pobřeží, kde je nízký tlak. Pohyb vzduchu je urychlován říčními údolími a horskými průsmyky. Byly zaznamenány rychlosti větru přes sto uzlů.

Katabatické větry se vyskytují tam, kde se vysoko položené vrstvy ledu nebo sněžná plató nacházejí blízko k níže položeným relativně teplým oblastem, často k pobřežím. V noci plató vyzáří teplo a pak ochladí přilehlý vzduch, čímž se množství studeného a suchého vzduchu zvýší a ten zároveň zhoustne. To se děje dokud vzduch nepřekoná přirozené bariéry, jako jsou horské hřebeny. Gravitace táhne takový studený, hustý a suchý vzduch po svazích dolů. Pokud je na svazích údolí, které vzduch usměrní, může vítr urychlit na rychlosti přesahující 100 uzlů.

Takové větry přicházejí v situacích, kdy je bezvětří, protože protivítr by mohl nastupující katabatický vítr zastavit. Vítr také promíchává vzduchové masy, čímž zvyšuje jejich průměrnou teplotu.

Katabatické větry ve světě

Tváří v tvář těmto faktům není překvapující, že katabatické větry jsou dobře známé a pojmenované, dokonce i v mnoha chladných částech světa, například v Antarktidě, Grónsku, na Aljašce, v Norsku a Ohňové zemi. Ovšem potkáváme je i na méně zřejmých místech, jako je Francie, Chorvatsko, dokonce i Kalifornie, a to proto, že tam existují vhodné podmínky.

(Pozn. překl.: Autor spojuje výskyt katabatických větrů těsněji s ledem a/nebo velkým množstvím sněhu a zjevně nejezdí do Chorvatska tak často, jako čeští jachtaři. Jinak by mu Chorvatsko nepřipadalo z hlediska možnosti vzniku katabatického větru jako „méně zřejmé“ místo.)
 

Ve Francii se studený vzduch hromadí nad pohořím Massif Central a pak se valí údolím Rhôny do Lvího zálivu. Vítr je znám jako Mistral a často je spojen s tlakovou výší nad Biskajským zálivem a tlakovou níží nad Ligurským mořem – rotace těchto systémů posiluje vítr z plání do údolí řeky.

V Chorvatsku se katabatické větry jmenují Bora nebo Bura. Masa studeného a hustého vzduchu vytváří tlakovou výši nad Panonskou nížinou, dokud vzduch nepřeteče skrz průsmyky Dinárského pohoří. Pak se valí do nižších a teplejších pobřežních oblastí, kde je nižší barometrický tlak.  

V Kalifornii se studený, suchý a hustý vzduch hromadí nad pouští Great Basin Desert, kde vytváří tlakovou výši, dokud nedosáhne úrovně průrev v horském hřebeni Sierra Nevada. Pak se valí dolů vstříc teplejším a vlhčím podmínkám nad Pacifikem, kde je i nižší tlak. Tak dá vzniknout větru známému pod názvem Santa Ana.

Kdy „katabatický“ vítr není katabatický?

Technicky vzato katabatické větry ve Spojených státech existují. Protože se svahy v noci ochlazují, vzduch se ochlazuje od nich a klouže dolů. Nicméně tu nejsou žádné, které by si zasloužily pojmenovat, protože zde neexistují vysoko položené chladné pláně. Nicméně každý slyšel o náhlých prudkých větrech, které se často vyskytují u útesů nebo v noci. Jsou dvě možná vysvětlení: turbulence a downdraughts (prudké dolů směřující nárazy větru z bouřkového mraku, cumulonimbu – patrně neexistuje český ekvivalent, v dalším textu ponechávám původní výraz).

Turbulence

Pokud se nacházíte v závětří útesu nebo kopce, když vane vítr z pevniny, ve větru se tím, že vane přes vrchol, začnou tvořit turbulence. Vzniká tak chaotický vířící vítr, který vypadá, jako by foukal ze všech stran najednou.  

Na vodní hladině jsou vidět účinky turbulencí v závětří útesu Culver Down na ostrově Wight.

Downdraughts

Na začátku jsme zmínili příhodu, kterou zažil Barry Gray v Ománu. Ve vyprávění se zmiňuje o tom, že si všimli vzdálených blesků během doby, kdy vítr otočil loď kolem kotvy. To nabízí domněnku, že se jednalo o downdraught z bouřkového mraku.

Pod válcovým mrakem (húlavou), který označuje přední okraj této bouře na Bahamách, se vyskytnou velice prudké větrné poryvy směřující dolů – downdraughts.

Anabatické větry

V mnoha ohledech jsou anabatické větry opakem větrů katabatických. Vyskytují se ve dne a za klidného počasí, nejspíše když slunce svítí na jednu stranu údolí.

Tím se na svazích ohřívá vzduch, který pak stoupá a často vytváří nad vrcholy kumuly, jak se teplý a vlhký vzduch ochlazuje. Stoupající vzduch vytváří u svahů nízký tlak, který nasává chladnější vzduch ze zastíněné části údolí.  

 Chris Beeson (RYA Yachtmaster) uplul za 37 let jachtingu 40 000 námořních mil na závodech a během dalších plaveb.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu