Letošní setkání proběhlo tradičně v prosinci (12. 12. 2015), ale na zcela jiném místě, než ve všech předchozích letech – ve Strašnicích v klubu Kotelna nedaleko konečné metra A Depo Hostivař. Ti, kdo byli v těch místech poprvé, většinou chvilku bloudili, ale výsledek stál za to, představoval prostorný a vybavený kinosál, prostorné bylo i předsálí včetně koutů s křesílky pro nerušenou chvilku posezení a popovídání, bylo dost místa na vystavení i prohlížení knížek nejen z nabídky ČANY. K dispozici byl i bar s rozumnou nabídkou jídel i pití, které bylo včetně servisu k dispozici po celou dobu setkání. Jak uváděl program, setkání obsahovalo „Jachtařské fórum“ (přednášky odborné a o plavbách) a „Slavnostní večer“ (významné události roku 2015).
Do černé „zabalený“ kinosál měl v čele vysoké pódium, u něj se tyčila bílá závodní loď Sylvie Mrázové s napjatou plachtou. Hlediště bylo prakticky plné, v době kulminace programu v publiku mohlo být skoro 60 lidí.
Martin Blagoev, prezident ČANY, setkání zahájil, uvítal přítomné a bezprostředně navázal svou perfektně připravenou přednáškou Výroba „sladké“ vody na lodi, názorně popsal princip filtrace slané vody na pitnou, popis mechanizmu zařízení a konstrukci, kterou použili se Standou Bílkem pro vybavení jeho lodi Ethernity – princip nastudovali, zařízení zkonstruovali a Standa ho již řadu měsíců na své plachetnici celkem bez problémů provozuje.
Stejně profesionální byla i následující přednáška Petra Ondráčka o ochraně lodě před elektrickými výboji. Po výkladu mechanizmů vzniku blesků následovalo jak předcházet následkům zásahu bleskem, protože předcházet mu lze jen omezeně – vyhýbat se bouřce a pečlivě sledovat vývoj nebezpečných mraků (kumulonymbů a nymbostratů). Petr zmínil i bohaté vlastní zkušenosti (například když za bouře plné blesků musel k plachtám nebo když mu před očima po zásahu blesku shořel autopilot). Končil komentářem k odstrašujícím záběrům, kdy lodě na blesky doplatily, po kterém následovala diskuse a řadou dotazů.
O plavbě z Norska na Shetlandy, Orkneje a Kaledonským kanálem do Severního Irska pak pohovořil Vráťa Čihák a promítnul řadu zajímavých záběrů, popsal trasu, uvedl zkušenosti.
Dan Vodička představil svojí knihu „Přístavní manévry, velký obrazový manuál“ kde jsou podrobně vysvětleny všechny možné manévry v přístavu během možných nástrah počasí, proudů, typu přístavišť, lodí,….
Další přednáška Felixe Chudoby (je výborem ČANY pověřený agendou legislativy) měla název Jachting a legislativa v roce 2015 a týkala se i výhledu na další vývoj jachtařské legislativy. Prezentace byla přehledná a srozumitelná, což v této tematické oblasti nebývá časté.
Atraktivní partie Karibských ostrovů pak přiblížil Zdeněk Žižka, který tam byl s Jardou Berntem na Sayonaře, po trase navštívili řadu míst (přednáška byla uvedena názvem Z Portorika na Kubu na Sayonaře) a promítnutí autentických nahrávek videa i zvuku živé místní hudby v jejím prostředí bylo neokoukaným pohledem na tuto krásnou a často navštěvovanou část světa.
V dojmech z dalekých destinací pak pokračoval Otakar Hons, když pod názvem S S/Y Irma kolem světa postupně ilustroval následnost zážitků provázených videem i kouzelnými až kalendářovými záběry, ze kterých snad nejvíce utkvěly partie Tichomoří a Indonésie. Na svou šestiletou plavbu se vydali s manželkou Janou v roce 2009 a většinu plavby o délce přes 37 tisíc Nm absolvovali jen ve dvou.
Pepa Dvorský vylíčil letošní úspěšnou účast La Grace na závodu školních plachetnic Tall Ships Races, který probíhal ve vodách severního Atlantiku a Severního moře ve dvou etapách (z irského Belfastu do finského Alesundu a z Kristiansandu do Aalborgu v Dánsku). Jeho výsledek do poslední chvíle nikdo nepředpokládal, ani posádka La Grace, která se umístila v celkovém hodnocení na skvělém 2. místě, pouze se 7 minutami ztráty na vítěze. Mohli jsme zatajit dech při líčení vrtochů počasí, kdy v určitou dobu na L.G. uvažovali pro bezvětří závod vzdát načež vše zvrátila k úspěchu náhlá tlaková níže ze severu (podrobné líčení uvádí web www.lagrace.cz v sekci plavby).
Lucka a Jarda Fořtovi mezitím pod pódiem vyložili nabídku vydavatelství IFP Publishing zaměřenou na jachting a v krátké prezentaci pak Jarda uvedl jejich letošní nové publikace, které i s jinými knížkami na jejich stánku přilákaly řadu zájemců.
Po přestávce pak Miroslav Cink přeladil vodu moří na vnitrozemské toky evropských řek a ve své přednášce Se Sun River 35 po EU vylíčil, jak s říční lodí poháněnou pouze sluncem (jak říkal - přesněji světlem) letos od června do konce srpna absolvoval vnitrozemím okruh z Píšťan na Litoměřicku přes Německo, Francii, země Beneluxu zpět. To představovalo přes 3700 km a to bez technické závady. I když sluníčka bylo po celou dobu plavby poměrně málo, loď jinou energii prakticky nepotřebovala, ani pro elektromotory ani pro běžný komfort posádek. Podrobnosti o projektu, technických parametrech lodi, lodní deníky plavby i řadu fotografií lze nalézt na www.sunriver.eu .
Vyvrcholením večera bylo vyhlášení výsledků významných závodů roku. Průběh a výsledky závodu ČANY - Lanex Offshore Cup 2015 komentoval jeho hlavní rozhodčí Petr Sládeček a ocenění z první místo v něm si přišli převzít 4 členové z vítězné posádky Roberta Kolína a kapitán Kolín taktéž přebíral cenu Modrá stuha za rekord trati Offshore Cupu. Ocenění za 1. místo v Mezinárodním Poháru ČANY 2015, diplomy v krásném grafickém provedení, byl předán týmu SP Group kapitána Pavla Sehnala. O cestě k úspěchu týmu Tři sestry na jachtě Three Sisters v závodu Rolex Middle Sea Race 2015, který proběhnul v druhé polovině října v oblasti Itálie – Sicílie – Malta, pak pověděl člen jeho posádky, Adam Plhoň. Měl čím pochlubit – tým obsadil 3. místo v ORC celkově a ve své skupině 1. místo ORC a 1. místo IRC a to mezi 60 špičkovými jachtami z různých míst světa (podrobně na www.trisestrysailing.cz ).
Program večera pak uzavřel poutavý výklad Jiřího Brožka o historických lodích v Holandsku, uvedl historický vývoj tradičních holandských lodí s plochým dnem podmíněným geografickými podmínkami, současné plachtění na těchto typech lodí a zmínil regatu historických lodí Brandaris Race, která je jedním z největších setkání plachetnic na světě.
Večer někdo odcházel dříve, někteří si mohli dovolit zůstat až do konce volné společenské zábavy, debat, povídání, popíjení. Později jsem si potvrdila s ostatními, že jsem nebyla sama, kdo nešetřil superlativy, co se dojmů ze setkání týká – po stránce odborné úrovně i po stránce zhodnocení nového místa, o které bude mít ČANY určitě zájem i pro příští akce.
Olina Mülerová, ČANY
Martin Blagoev zahajuje fórum
Sál posluchačů
Martin Blagoev o výrobě vody na lodi
Přednáška Petra Ondráčka
Praktické rady Petra Ondráčka
Pozorné publikum
M.Blagoev a Vráťa Čihák startují prezentaci
Vráťa Čihák o své severní plavbě
Soustředěný sál
Felix Chudoba k jachtařské legislativě
Zdeněk Žižka a Martin Blagovev
Zdenek Žižka o Karibiku
Soustředění posluchači
Ota Hons o plavbě kolem světa
O.Hons o Tichomoří
O.Hons k části plavby
Pepa Dvorský o Tall Ships
P.Dvorský o La Grace
Podium a výběr knih IFP
Jarda Fořt o publikacích IFP Lucka Fořtová a kupující
Lucka Fořtová a kupující
M.Cink-léto na SunRiver
M.Cink o plavbě SunRiver
Zaplněný sál
Nabídka ČANY
Diskuse u baru
Petr Sládeček k výsledkům závodů
1. místo CANY Offshore pro tým Roberta Kolína
Robert Kolín se členy posádky
Tým SP Group Pavle Sechnala
Tým SP Group přebírá ocenění
Adam Plhoň o Three Sisters
3Sisters jako vítězi MiddleSea Race
Jiří Brožek o holandských tradičních lodích
J.Brožek o Brandaris Race
Prosincové setkání ČANY 2015
- Details
- Written by MULLEROVA Olga
Comments powered by CComment