Místo, které zůstává v myslích minulých generací českých námořních plachtičů, místo na které rádi vzpomínají, protože za minulého nám nepřejícího režimu nám bylo přístupné, zatím co pro "západní" Němce bylo zakázaným územím. Německý YACHT (18/2010) čtenářům připomíná, že letošní závody jsou již 40. ročníkem. "Boddenetappen" které v období existence NDR byly místem setkávání jachtařské elity. Byly též přípravou na účast v závodu z Greifswald-Wieck do Warnemünde. Dvacet let po pádu berlínské zdi se dělá bilance. První rok byl zájem o "zakázané" vody veliký, potom opadal, a opět se vrací do zaběhnutých kolejí s účastí 60 až 80 lodí. Opět se stává rodinnou regatou, ve které soutěží děd proti strýci, teta proti synovci, bratr proti sestře. Jablkem sváru bývá používaný hendikep, vyvolávající diskuze.
A na co vzpomínají? Bodden byl i dříve prostorem pro sportování. V době NDR však před ústím hlídaly lodě pohraniční stráže, aby se závodící nemohli ani pokusit o útěk do vod Baltu. Také prostředky pro vyhotovení výsledkové listiny byly primitivní, občas vylepšované pašovanou technikou ze západu. Nyní jsou "Boddenetappen" pořádány v posledním týdnu srpna. Startuje se v Greifswaldu, každoročně se střídají trasy a mění přístavy pro přenocování. Náročnost závodu zůstává, protože většinou fouká silný vítr a vlny jsou velmi krátké. Odměnou je krásná okolní příroda. Komu nezáleží na tom, jak se umístí, potěší se pohledem na ptačí rezervaci i chráněný ostrov Rügen, uvidí mořské orly, volavky, jeřáby.
YACHT připomíná tento tradiční závod německé veřejnosti. Možná, že by toto připomenutí mohlo vzbudit zájem i u českých jachtařů. Námitka, že voda tam je studená, nevhodná pro koupání, je vyvážena naplněnými plachtami. Nemyslím, že námitkou může být pozdní připomenutí závodu, který již doplul do cle. Pro plánování plaveb v příštím roce to je právě včas. Revír je dobrý, přílivy a odlivy mírné. Opatrnost však vyžaduje plavba v chráněné oblasti, protože přestupky mohou být drahé.
R. Holý, listopad 2010
Greifswalder Bodden
- Details
- Written by BLAGOEV Martin
Comments powered by CComment