Letos jsme si sebou vzali na čtrnáctidenní charter do Chorvatska nezvaného hosta, angínu.
Po týdnu se měnila posádka a angína je natolik zdatný cestovatel, že se připojila i k „námořníkům“ druhého týdne. Angína vystřídala několik členů posádky.
Tím pádem jsme získali zkušenosti s tím, jak to chodí u chorvatského doktora, když ho navštíví „český námořník“.
1. případ (Komiža, o.Vis):
Návštěva doktora ve všední den. Nemocný měl jen zdravotní kartičku, kterou mu vydala komerční zdravotní připojištění za účelem vycestování.
Při návštěvě lékaře byla tato kartička předložena, lékař ji prohlédl a dožadoval se běžné zdravotní karty, kterou používáme v ČR. Vzhledem k tomu, že ji nemocný neměl, musel zaplatit ošetření (150 Kuna) a léky, antibiotika (120 Kuna). Na platby byly vystaveny doklady s tím, že pojišťovna by měla po návratu výdaje uhradit (asi se tak i stalo).
Byli jsme upozornění, že pokud by se jednalo o nějakou závažnější situaci (odvoz sanitkou, vrtulníkem), bez běžné zdravotní karty bude taktéž požadována úhrada (to by snad šlo řešit telefonátem do komerční pojišťovny – moje domněnka), ale pokud se předloží běžná zdravotní karta, vše probíhá bez problému zdarma.
2. případ (Vis, o.Vis):
Návštěva pohotovosti v neděli. Předložena běžná zdravotní karta (VZP). Prohlídka provedena bezplatně, následující den odběr krve taktéž bezplatně. Následně další den na návrh lékaře telefonát, sdělení výsledků rozboru z krve a doporučení jak postupovat dále (to už jsme byli ve Hvaru).
3. případ (Stary Grad, o.Hvar):
Návštěva doktora ve všední den. Předložena běžná zdravotní karta (VZP). Prohlídka provedena bezplatně, předepsány antibiotika. V lékárně vydání léku za poplatek 10 Kuna.
Všech případů jsem se zúčastnil osobně jako doprovod.
Velmi příjemně nás překvapila vstřícnost a ochota veškerého zdravotnického personálu.
Takže i pokud se připojistíte, je velmi důležité sebou vzít i „běžnou“ zdravotní kartu a je dobré mít i kopie, kterou občas vyžadují (lékárna, odběr krve).
Toto v podstatě bezplatné ošetření se provádí ve státních zdravotnických zařízeních a je uplatňováno pod mezinárodní dohodou mezi ČR a HR o vzájemné bezplatné zdravotní (sociální) péči, konkrétně Ministerstvo zdravotnictví ČR, mezinárodní odbor. Je třeba pro jistotu ověřit zdali je smlouva stále v platnosti a to buď přímo na ministerstvu nebo na stránkách Chorvatského turistického sdružení .
Přesné podmínky lze najít na stránkách www.hzzo-net.hr - zdravotní péče (včetně převozu) se poskytuje v nutných případech způsobem a podle předpisů, které jsou platné pro chorvatské pojištěnce, při čemž se stejným způsobem podílí i na nákladech lékařského ošetření (participace).
Zkusil jsem zavolat do jedné nejmenované pojišťovny, jakže to s tou „mezinárodní smlouvou“ je a dozvěděl jsem se: „Prosím Vás, nějaká mezinárodní smlouva, na to se přece nelze, nemůžete spolehnout, pojistěte se u nás a máte jistotu, že pokud se Vám stane nějaký úraz, nebo onemocníte, máte vše od nás kryté, ……“
Tak nevím, ale v důsledku letošní zkušenosti asi více věřím té mezinárodní smlouvě.
Comments powered by CComment