fbpx
Yachting Monthly, leden 2019

James Stevens odpovídá na vaše otázky ohledně plavby – tentokrát se zaměříme na situaci, kdy hodláme vyplout, ale předpověď hovoří o sílícím větru ze směru, kam chceme plout.  

 

Otázka:
Ron (67 let) je v důchodu a právě se plaví podél východního pobřeží Británie na sever do Skotska.
Pluje na 42 let staré kýlové lodi Albin Ballad – třicetistopé „polozávodní“ plachetnici, se kterou Ron pluje sólově většinu téhle plavby, na kterou vyplul z jižního pobřeží Anglie. Právě se nachází v přístavu Lowestoft, je květnový pátek. Hodlá plout do Grimsby, asi 100 mil daleko.
Rozhodl se, že etapu upluje najednou, protože žádný s přístavů po cestě není přístupný za všech fází přílivu – s výjimkou Great Yarmouth, který má jen málo stání pro jachty. Na trase přeplavby je několik dobře značených mělčin a větrných farem. Poblíž Humberu je systém rozdělené plavby, jsou tu silné přílivové proudy a oblast s doporučenou zvýšenou opatrností při plavbě (precautionary area).
Ron se nehrne do noční sólové plavby touhle oblastí, takže se k němu na víkend připojil jeho synovec John. John se chce něco naučit a má zkušenosti s okruhovou plavbou, ale s námořním jachtingem ne. Domů se vrací v pondělí.
Předpověď pro pobřežní vody z 01:00 v pátek dává vítr JZ 4 Bft, který bude sílit a stáčet se na SZ 6. Stav moře má být 3 (slight – vlny do 1,25 m), později 4 (moderate – vlny do 2,5 m), pak 4 (rough – vlny do 4 m). Má začít pršet, viditelnost má být nejdříve dobrá, později průměrná (moderate – 1 až 5 mil). Dalších 24 hodin má foukat SZ 6. Podmínky ohledně přílivových proudů se pro páteční ráno zdají být ideální.
Obloha je jasná, fouká čerstvý SZ vítr, který by umožnil svižnou plavbu na bočák. John má volno jen o víkendu. Ron ví, že pokud bude vyčkávat, nebude na přeplavbu mít posádku. Pokud by šlo o krátkou etapu, Ron by okamžitě vyplul, dokud je počasí dobré. Ale 100 mil SZ kurzem přímo proti zesilujícímu větru nevypadá moc přitažlivě.
Co byste dělali vy?

Odpověď:
Pokud by po cestě byl vhodný přístav, mohlo by jít o ideální denní plavbu. Přístavy v severním Norfolku jsou bohužel přílivové (= nejsou přístupné za každého stavu přílivu) a pobřeží se během plavby stane návětrným.
Ballad dokáže velmi dobře plout ostře proti větru a skipper je zkušený. Člen posádky je odolný, ale nemá žádné zkušenosti, a může se stát, že bude neschopen pomoci kvůli mořské nemoci, až se vlny během plavby zvětší.
Jakmile se vítr stočí a bude nutné plout proti větru, bude plavby náročná a navigace složitá. Pro třicetistopou loď je šestka Bft přímo do nosu hranicí pro příjemnou plavbu; doba přeplavby přes 24 hodin je pro dvoučlennou posádku vyčerpávající.
Proto bych radil počkat v Lowestoftu na dobu, kdy se směr větru zlepší. John by měl zavolat domů a omluvit se, že se vrátí o pár dní později. 

  

Přeložil

Comments powered by CComment

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account