fbpx
Letošní Setkání ČANY – Jachtařské fórum se v sobotu 7. 12. konalo po čtyřech letech zase v klubu „Kotelna“, kousek od konečné metra A v Praze – Strašnicích. Příjemně vytopený sál se před začátkem programu rychle zaplnil, přítomné uvítal prezident ČANY Martin Blagoev a jako prvního uvedl Zdeňka Žižkuplavbou plachetnice Bagatela k Zemi Františka Josefa.

Zdeněk Žižka zahajuje program


Sál se zaplnil
 

Po loňské výpravě se na tento druhý pokus podařilo cíle dosáhnout - 15. 8. 2019 byli první českou lodí, která na FJL přistála, a 26.8. se vrátili do Murmansku po uplutí cca 1600 Nm. Krátký film vtipně přiblížil plavbu pod plachtami, s porouchaným motorem, v drsném prostředí ledu a nevlídného moře, i jak posádce pěti statečných (Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Petr Ondráček, Jaroslav Bican a Miroslav Štěpán) nedocházel v náročných podmínkách humor, pivo ani jiné tekutiny pro zahřátí.

Závěr plavby Bagately v Murmansku a Martin Blagoev uvádí další přednášku

 
Zdeněk Žižka pak navázal přednáškou Satelitní AIS, sledování jachet - dostupné a levné komunikační prostředky, ve které zmínil i řadu zkušeností z plavby Bagately. Diskuse, která pak následovala, přinesla řadu praktických dotazů hlavně na použití techniky v severských oblastech, na současné možnosti napájení, i co čekat od systému Galileo.

Zdeněk Žižka přednáší o komunikaci jachet


Přednášku sleduje i blízký okruh Bagately


Komunikace  s lodí se týkala i následující přednáška Davida Šabackého o systému Evy, který usnadňuje a pomáhá provozu a vzdálenému dohledu na lodi. Jak uvedl, vyvíjel jej postupně řadu let, když jako jachtař narážel na objemy dat ze senzorů aj. zařízení umístěných na lodi včetně potřeby sledování v nepřítomnosti a případné varovné signalizace. Vznikl tak komplexní systém postavený na Linuxu, který integruje data z různých výstupů do rozumného formátu, uchovává historická data a je přístupný z internetu. David pak předvedl administrování, možnosti konfigurace uživatelského rozhraní a praktickou ukázku integrace AIS a elektronických navigačních map Navionics.

David Šabacký představuje systém Evy


Řada zájemců si pak mohla Evy i vyzkoušet.
 


Jarda Foršt krátce představil nové jachtařské publikace z nakladatelství IFP Publishing.


 
O přestávce si pozdní příchozí museli do plného sálu přinášet židle z restaurace a dorazil i nachlazený Jirka Denk s Haničkou, která zůstala trpělivě pod pódiem, když se promítaly záběry z letošní severozápadní cesty plachtenice Altego II, které se jako člen posádky zúčastnila.

Jirka Denk s HaničkouMartin Blagoev a Jirka Denk u stánku IPF


Jirka Denk o plavbě Altego II

 
K Jirkovi se později připojil i Mirek Račan, jehož účast na fóru nebyla do poslední chvíle jistá. Se svou lodí Sněhurka absolvoval prakticky souběžně stejnou trasu a zažil kritické problémy s polámanou převodovkou.

Standa Bílek a Mirek Račan


Jirka Denk a Mirek Račan o úskalích severní plavby

 
Altego vyplula z Grónského Upernavik 31. 7., směrem na Baffinovo moře a pak dál na západ. Idylické chvíle se střídaly s dramatickým bojem s ledovými krami, dostávali sice z Česka ledové mapy, ale situace se měnila tak rychle, že byly zastaralé dříve, než došly.

Jirka Denk a Mirek Račan o problémech s plavbou mezi ledy

 
Nám v sále s tajil dech nad komentáři k mapám ledu a k rozhodnutím, kudy dál plout. V cíli, v Nome na Aljašce, byla Altego 4.9., po uplutí přes 3000 Nm. Program pak volně přešel do diskuse s nekončící řadou otázek a odpovědí. Plavby do polárních ukázaly, že je stále spousta míst, kam se dá plout.

Pozorný sál


Z pléna se ptá Vráťa Čihák a Standa Bílek

 

Dále bylo na programu vyhlášení a komentování výsledků ČANY-Lanex Offshore Cup 2019 a Poháru ČANY. Ten předal za ČANY Petr Sládeček jeho vítězi, Pavlovi Sehnalovi, který ho převzal se svým synem – členem posádky.


 
Pavel Sehnal pak zpestřil program svými zážitky z jiného dobrodružství - z dosažení jižního pólu v lednu tohoto roku a stal se tak druhým Čechem, který dobyl oba zemské póly, a to turistickým způsobem.


 

Další část odpoledne až večera patřila Martinovi Dolečkovi a jeho vyprávění osamělého mořeplavce o cestě kolem světa, kterou jsme mohli po částech sledovat v minulých letech a kterou šťastně v květnu tohoto roku na Martiniku dokončil. Nejdramatičtější částí líčení bylo pochopitelně ztroskotání a záchrana jeho lodi Alya II na pustém australském pobřeží.
 
Martin Doleček taky obdržel jedno ze tří připravených ocenění ČANY za plavbu roku. Další dva malé skleněné glóby převzali Zdeněk Žižka za plavbu Bagately a Jirka Denk za svou letošní severozápadní cestu. Na konec večera bohatého na sdělení i dojmy zbyla i chvilka pro volnou zábavu a popovídání u kytary.
 
Stánek ČANY mohl na závěr odhadnout vysokou účast – přes 100 lidí přišlo si letošní program poslechnout a užít si setkání.

kpt. Franta Janda a Gábina Pokorná z ČYK u stánku ČANY

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu