fbpx

V sobotu 13.12.2008 proběhly v prostorách Yacht clubu CERE dvě akce pořádané a zajišťované „Českou Asociací Námořního Yachtingu“. Program se skládal z dopoledního, již tradičně 2x ročně pořádaného „Jachtařského fóra“ a večerního „Setkání“, na kterém se organizačně podílela také „Asociace Kajutových Plachetnic“.
JACHTAŘSKÉ FÓRUM
Prezident ČANY Stanislav Bílek zahájil fórum.
Několik desítek zúčastněných vyslechlo tři odborné přednášky.
Jako první vystoupil Petr Chmelíček s přednáškou na téma „Využití radiových vln pro potřeby jachtařů“. Mnozí se tak poprvé seznámili s přístroji pro amatérskou radiofonii a s možnostmi, které tato technika přináší. Zároveň si dovolím upozornit, že tato přednáška byla tak zvaně otvírací a na příštím jachtařském fóru bude pokračovat (počítáme s praktickou obsluhou provozu stanice - co se probralo teoreticky, uvidíme v praxi (Weatherfax, Navtex, Winlink 2000).
S druhou přednáškou vystoupil Petr Ondráček a její téma „Moderní záchranné prostředky na moři“, vyvolalo obsáhlou diskuzi na téma související - oprávnění nutná pro provoz těchto zařízení (GMDSS, registrace v ČR atd.) Přínosem byla účast zástupců ČTU (Český Telekomunikační úřad) zejména při řešení legislativních otázek.
V třetí přednášce Jirka Čech pokračoval v přednáškách o astronavigaci. Opět se jedná o přednášky na pokračování, příště se bude probírat praktický výpočet a vykreslení poziční linie.
Po ukončení přednášek kolem páté hodiny odpolední následovalo promítnutí filmů o plavbě lodě Štír II v letošním roce a několik filmů ze severských plaveb Rudy Krautschneidera.
Jachtařské fórum bylo ukončeno po 18. hodině a po demontáži techniky začaly přípravy na společenskou část tohoto dne.
SETKÁNÍ - 2008
Krátce po 19.00 byla zahájena společenská část.
Všechny zúčastněné přivítal prezident ČANY Standa Bílek a zástupce AKP Václav Olmer.
Krátce vystoupil Jarda Berndt, který všechny pozval na tradiční 39. Setkání jachtařů v Libštátě.
Následovalo vystoupení Rudy Krautschneidera, který svým nezaměnitelným způsobem pohovořil o lodích a lidech.
Moderování převzal Petr Sládeček, který má v ČANY na starosti závodní činnost.
Nejprve omluvil Davida Křížka, který na poslední chvíli odcestoval mimo ČR a následně uvedl člena realizačního týmu Jana Langšádla, který v moderované diskusi odpovídal na dotazy, týkající se zázemí, přípravy a průběhu závodů, kterých se David Křížek zúčastnil.
(Zleva: Petr Sládeček, Jan Langšádl)
Jako další bod programu byl křest knihy „Ve znamení Štíra“, kterou napsal jeden ze zakládajících členů ČANY Josef „Rozára“ Rössler. Kmotrem knihy se stal Ruda Krautschneider, křtilo se vltavskou vodou a do pokřtěného výtisku, který koloval sálem, se mohl každý podepsat.
(Zleva: Josef „Rozára“ Rössler, Zdeněk Žižka, Ruda Krautschneider)
Po krátké pauze následovala poslední oficiální část programu a to vyhlášení výsledků pohárových soutěží a ocenění ČANY a vyhlášení výsledků poháru AKP.
Prestižní putovní Pohár Mistrů a ocenění Zlatou stuhu převzali zástupci týmu Bohemia Express v čele s kapitánem Richardem Vojtou, jehož tým zatím jen těžko nenalézá konkurenci mezi českými posádkami na IMS závodech jak na domácí tak i zahraniční scéně.
(Richard Vojta přebírá cenu,urostřed Katka Křelinová)
Mezinárodní pohár v otevřené soutěži si pak vyzvedl a následující rok bude opatrovat spolu se svým týmem letos nejlepší Václav Cintl, který si tak spolu s dalšími dvěma týmy zajistil účast v prestižní soutěži o Pohár mistrů.
(Václav Cintl přebírá cenu)
Oceněním Osobnost roku byly ohodnoceny vynikající výkony týmu Tři Sestry, který zaznamenal v uplynulé sezóně výrazné úspěchy na mezinárodním poli zejména pod vedením zkušeného Milana Hájka.
(Milan Hájek je tmavovlasý vzadu uprostřed, triko bez pruhů)
Pro poslední z tradičně udílených křišťálových globů tentokrát za Plavbu roku si přijel jachtařský pár František Sýkora a Dana Kleštincová při příležitosti ukončení jejich tříleté plavby kolem světa na 7,5m dlouhé s/y Karya.
Václav Olmer předal pohár AKP týmu Testudo Tomáše Vojtíška.
(zleva: Václav Olmer, Tomáš Vojtíšek, Klára Jandová)
Pak jsme se všichni posílili ze studených mís, které byly k disposici, a začala volná zábava, kdy jsme diskutovali o všem možném, zkušenosti z minulých plaveb, plány do budoucnosti, ..........., každý s každým dle chuti a potřeby.
("Sýkorovi", R. Krautschneider; Jarda Berndt, Jirka Čech, Olga Müllerová; "Hebe" Havelkovi se Standou Bílkem)
Taktéž se dali koupit přímo na místě knihy od Rudy Krautschneidera, „Rozáry“ a nechat si je od autorů podepsat. A i kniha od Davida Křížka, publikace ČANY a DVD s filmy.
Večerní účast byla překvapivě veliká, na mnoho lidí se ani nedostalo místo k sezení. Nálada byla perfektní, řekl bych, že se akce nad očekávání vydařila.
Do půlnoci se pomalu všichni plní zážitků odebrali k domovům a první jachtařské „Setkaní“ v Praze se stalo historii.
A takhle stylově vypadá CERE při pohledu od Vltavy v přestávce mezi Jachtařským fórem a večerním Setkání.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu