Již nějakou dobu jsem majitelem menší plachetnice, polského Skippera jménem Thalassa. Nejsem velkým a příkladným námořníkem, spíše malým brouzdalem po Středozemním moři, který si jen tak pluje většinou v příbřežních vodách. Každý rok tak musím řešit, kde nechám svou krásku, než se k ní znovu budu moci vrátit a každý rok se vracím s obavou, zda je v pořádku. To byl první impuls, proč by měl vzniknout projekt, který jsem se svými přáteli a spolupracovníky nazvali Evy. Vyšli jsme z našich zkušeností elektrotechniky, znalostí Linuxu a programování a v roce 2019, po dlouhých 5ti letech výběru vhodných komponent, hardware i software vývoje a testování jsme nainstalovali 2 pilotní instalace. Během těch dlouhých 5ti let jsme z původního záměru vytvořit zabezpečovací zařízení pro loď rozšířili Evy i na sběr a vyhodnocování dat z již stávajících systémů na našich lodích, včetně uchování a prohlížení historie, a to nejen přímo, když jsme na lodi, ale i pomocí vzdáleného přístupu přes SMS nebo internet.
Na svět jsme tak uvedli zařízení, které je podle nás unikátní, které jednoduše řečeno sdružuje funkcionalitu lodního NMEA (NMEA 0183 a NMEA 2000) multiplexeru a zabezpečovacího zařízení, a to vše pomocí Wi-Fi nebo vzdáleného přístupu odkudkoliv zobrazuje ve webovém prohlížeči na naších mobilech, tabletech nebo i noteboocích s možností komunikace pomocí SMS. Dovolte, abych vám tedy krátce představil naši Evy(čku).
Evy – když nejsem na lodi
Evy je zabezpečovací zařízení, které disponuje našimi vlastními čidly, jako jsou čidlo záplavy, hlídání napětí na baterii, pohybové čidlo, čidlo úniku plynu, detektor kouře apod. Zároveň je Evy schopna, díky protokolu NMEA 0183 a NMEA 2000 vyhodnocovat data z již instalovaných zařízení na lodi jako jsou hloubkoměr, anenometr, AIS nebo i další. Evy je pak schopna zaslat pomocí SMS upozornění, a to jak z vlastních čidel, tak z NMEA zařízení. Můžete tak třeba nastavit, že v případě zvýšení rychlosti větru nad 20 kn Evy zašle SMS upozornění. Pokud vám taková SMS přijde, jednoduše se podíváte ze svého telefonu na „budík“ rychlosti větru na lodi, a to pomocí vzdáleného přístupu. Stejně tak můžete dostat upozornění z pohybového čidla, čidla záplavy nebo v případě poklesu napětí na baterii.
Evy – když už konečně plujeme
Evy jsme úspěšně vyzkoušeli i při plavbě, kdy pomocí Wifi posílá do telefonu nebo tabletu informace ze všech zařízení a čidel na lodi. Díky využívanému open source projektu Signalk si můžete individuálně upravit jednotlivé záložky, některé budíky nezobrazovat, jiné zvětšit nebo zmenšit. Není tak problém např. vytvořit záložku s kursem plavby a anenometrem a na druhé záložce sledovat tlak a počasí, včetně identifikace bouřek a blesků, a to až do vzdálenosti 40 km od lodi. V případě poplachu, např. zaplavení čidla, vás obrazovka bude vhodným způsobem informovat. Evy pak disponuje i vlastním systémem zobrazení AIS cílů v případě vybavení našich lodí tímto přijímačem. Ty nejlevnější, ale plně funkční AIS přijímače se dají pořídit již za 100€.
Evy a Navionics
Mnoho z nás, včetně mne, používáme Navionics v mobilních telefonech a tabletech. Ten v minulém roce přinesl novou funkcionalitu, a to zobrazení AIS přímo v mapě. Tato velmi chytrá funkcionalita podstatně zvyšuje bezpečnost při našich plavbách. Proto jsme si vyzkoušeli i možnost zapojení AIS přijímače do Evy, která pak následně posílá data do Navionics.
Evy - shrnutí
Z výše uvedeného vyplývá, že cílem Evy bylo a je vytvořit komplexní systém, kde si každý může pořídit jen to, co opravdu potřebuje, ale v případě nutnosti rozšíření to lze velice jednoduše udělat. Velkou část práce máme za sebou, ale chtěli bychom v budoucnosti dále pokračovat, máme spoustu dalších nápadů, vytvoření zvukového bezdrátového alarmu do lodní zásuvky, který vás na lodi 100% vzbudí v případě problému nebo využití e-ink (elektronický papír) pro zobrazení, ať už na čtečkách knih (např. společnosti Kindle) nebo vlastní elektronický bezdrátový modul s e-ink dipslay, který budu mít napevno třeba u vaření, apod.
David Šabacký
www.tristarlion.co.uk
Evy – elektronický systém pro lodě
- Podrobnosti
- Napsal David Šabacký