fbpx

Čany Offshore Cup 2019


Vážení přátelé, příznivci jachtingu,

zveme Vás na již 7. ročník závodu Čany-Lanex Offshore Cup, který se uskuteční 15. - 19. září 2019. Trasa o délce cca 350 nm povede tradičně z německého přístavu v Kühlungsbornu kolem dánského ostrova Bornholm a zpět. Každý závod je jiný, počasí ...


Plavba do odlehlých končin světa může znít velice romanticky. Aimee Nance poukazuje na praktické záležitosti, které byste si měly před vyplutím rozmyslet. 

Ani po dnech, týdnech či měsících strávených četbou knih, jachtařských fór a blogů si až do chvíle, kdy opravdu vyplujete směrem k zapadajícímu slunci, neuvědomujete, že jen částečně tušíte, co můžete čekat. Fakt, že umíte plachtit, představuje jen půlku bitvy. Naučit se na lodi žít může představovat stejný – ne-li větší – problém, obzvlášť, když do rovnice zahrnete i děti.I tak jednoduché věci, jako třeba zaskočit do obchodu pro chléb a vajíčka, získávají úplně jiný význam. Musíte se naučit mít rády každé počasí a pochopit, že celý váš život řídí matka Příroda, které je úplně jedno, kam chcete plout a jak rychle si přejete se tam dostat.

Projděte si následujících 15 bodů; možná zjistíte, že ještě nejste na dlouhé plavby tak docela připravené.

1. Pokud první, co se vám vybaví při představě plavby, je muž, který vám s milým úsměvem pod hustým knírem podává studený drink, pak čtete špatný blog. O takovém jachtingu já nepíšu – my, kdož se plavíme na vlastních lodích, si drinky připravujeme vlastnoručně.

2. Dělá se vám nevolno při představě, že vaříte za stálého kymácení ze strany na stranu a snažíte se nespálit si při tom holou kůži? Možná nejste na dlouhé plavby tak docela tak docela připravená.

3. Vzbuzuje ve vás představa nošení jedněch plavek 16 hodin denně pět dní za sebou touhu ty plavky spálit? Dlouhé plavby možná nejsou pro vás.

4. Pokud si představujete plavby mezi nádhernými místy rychlostí blížící se polovině rychlosti zvuku, plavby plachetnicí nejsou pro vás. Ale nezoufejte, možnost existuje. Zvažte plavbu motorákem.

5. Pokud se nehodláte účastnit večeří s přáteli, voníte-li, jako byste právě použily parfém „Diesel“, asi si plavby neužijete.

6. Pokud jste dáma, která o sebe dbá a raději by se nechala srazit náklaďákem, než by se vzdala jedné z následujících věcí – pedikúra, manikúra, gelové nehty, pravidelné návštěvy fitka, návštěvy kadeřníka s barvením vlasů – nejste ideální kandidátkou pro dlouhé plavby.

Dobrá zpráva: Ostatním jachtařům je fuk, jak vypadáte.

7. Pokud jste se domnívala, že se stanete tak trochu upírem, protože se budete vyhýbat slunci, které nesnášíte, na jachting ani nepomyslete.

8. Pokud pro vás výraz „čisté šaty“ má zcela neměnný význam, nejste na dlouhé plavby připravena.

9. Pokud by vaší reakcí na vzbuzení ve dvě v noci a větu „Jsi na řadě s hlídkou.“ byla rána pěstí do obličeje dotyčného, o dlouhých plavbách ani neuvažujte.

10. Pokud vám představa hledání pěti různých míst, kudy vám zatéká do domu kdykoli začne pršet, připadá absurdní, dlouhé plavby asi nebudou pro vás.

11. Pokud při představě, že se celý váš život točí kolem počasí, koulíte očima, nejste na život na lodi připravena.

12. Pokud se vám při představě vypití velké sklenice vody, které ještě před pěti minutami byla vodou mořskou, zvedá žaludek, musíte ještě ujít dlouhou cestu, než se vydáte na dlouhé plavby.

13. Pokud je pro vás nezbytné, aby cesta do obchodu s potravinami trvala méně než tři až čtyři hodiny a nezahrnovala promoknutí na kůži, ještě si rozmyslete život na lodi.

14. Pokud ve vaší představě horké sprchy není místo pro dvacetilitrovou solární sprchu zavěšenou na ráhně, ani pro čekání několik hodin, než se voda ohřeje, buď změňte svoji definici horké sprchy, nebo se nevydávejte na moře.

15. Pokud ve vašem životě není místo pro každodenní nový seznam úkolů, neuvažujte o životě na lodi.

Pokud vás cokoli výše zmíněného zarazilo, vězte, že šlo jen o zahřívací kolo. Ani jsem nezmínila mořskou nemoc, tažení kotvy, proplutí prvním pořádným větrným poryvem, vypumpování záchodu nebo výměnu zinkové elektrody v nechutně špinavé vodě přístavu.

A sakra! Vy asi vůbec netušíte, o čem mluvím, když zmiňuji zinkové elektrody.

Podle https://www.wanderlust.co.uk/

Přeložil 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu