fbpx

Tak je to tady přátelé. Novela námořního zákona je na světě (zatím v návrh) a je to fakt maso.
Autoři otevřeně mluví o tom že ČR nemá jiné lodě než námořní jachty a že je tedy potřeba přizpůsobit zákony tak, aby se mohlo s námořní jachtou nakládat jako s námořním (rozuměj obchodním) plavidlem
Citace z důvodové zprávy:
3.2. Dotčené subjekty:
Dotčenými subjekty navrhované právní úpravy je primárně příslušný správní orgán v oblasti námořní plavby, tj. Ministerstvo dopravy, který plní funkci Námořního úřadu ve vztahu k mezinárodním smlouvám, kterými je Česká republika vázána. Navrhovaná právní úprava má dále dopad na vlastníky, velitele a provozovatele námořních plavidel, zde zejména námořních obchodních lodí a dílčím způsobem i námořních jachet. Z důvodu, že v současné době nejsou žádné námořní obchodní lodě, které by byly zapsány v námořním rejstříku a pluly pod vlajkou České republiky, bude se navrhovaná právní úprava dotýkat pouze vlastníků, provozovatelů a velitelů námořních a rekreačních jachet.
A tady pár dalších citací:
V návaznosti na novou úpravu schvalování technické způsobilosti námořních obchodních lodí vyhodnotil předkladatel jako nezbytnou i úpravu schvalování technické způsobilosti námořních jachet. I do této oblasti se totiž promítají některé instituty a postupy schvalování u námořních lodí a rovněž i zde je nezbytné promítnout některé požadavky směrnic EU.
Současná právní úprava požadavků na technickou způsobilost námořních jachet k námořní plavbě je zcela nedostatečná. Jediným zákonným požadavkem na námořní jachty je požadavek mít na palubě námořní jachty vybavení stanovené prováděcím předpisem, kterým je vyhláška č. 315/2000 Sb., o technickém a záchranném vybavení námořní jachty a prokazování způsobilosti k vedení námořní jachty. Zákon v současné době nestanoví žádné požadavky na konstrukci námořní jachty, což není žádoucí. V navrhované právní úpravě je zohledněn vývoj evropského práva v oblasti požadavků na rekreační plavidla, který je promítnut zejména do nařízení vlády č. 174/2005 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rekreační plavidla, na částečně zhotovená rekreační plavidla a na jejich vybrané části, na vodní skútry a pohonné motory rekreačních plavidel a vodních skútrů. Jako podmínka pro schválení technické způsobilosti námořní a rekreační jachty k námořní plavbě je do zákona nově vložen požadavek, aby námořní jachta z hlediska konstrukce, provedení a z hlediska emisí výfukových plynů a hluku byla označena příslušnou značkou shody nebo byl předložen jiný doklad, ze kterého vyplývá, že námořní jachta odpovídá požadavků stanoveným uvedeným nařízením vlády. Pokud námořní jachta nebude opatřena takovou značkou ani takovým jiným dokladem, může žadatel o schválení technické způsobilosti námořní jachty doložit, že konstrukce námořní jachty, její technický stav a vybavení zaručuje její schopnost bezpečně plout a neohrožuje bezpečnost a zdraví osob, majetek a mořské prostředí, posudkem uznané klasifikační společnosti.
V navrhované právní úpravě je dále zohledněn vývoj práva Evropské unie v oblasti požadavků na námořní zařízení, které je umístěno v souladu s mezinárodním právem nebo dobrovolně na palubu námořních plavidel a které musí být v souladu s mezinárodním právem schváleno státem vlajky. Směrnice Rady 96/98/ES ze dne 20. prosince 1996 o námořním zařízení byla transponována do vnitrostátního práva nařízením vlády č. 266/2009 Sb., o technických požadavcích na námořní zařízení.
Z důvodu, že i na námořní jachty se vztahují požadavky mezinárodních úmluv v oblasti námořní plavby, soulad s nimiž se dokládá příslušným mezinárodním osvědčením, obsahuje navrhovaná právní úprava odkaz na úpravu schvalování souladu lodí s těmito mezinárodními úmluvami obsaženou v § 12b až 12m.
Nově navrhovaná úprava rovněž podrobněji upravuje postup Úřadu při schvalování technické způsobilosti námořní jachty k námořní plavbě a dále možnost, podmínky pověření právnické či fyzické osoby touto činností a povinnosti pověřené osoby.
A to není zdaleka celé!
podrobnosti najdete na: http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf
najděte si předkladatele MD z 10.11.2010

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu