Tak se jmenuje soubor portrétů mimořádných osobností české scény, který vytvořil Ladislav Vlna.
Poprvé byl vystaven v Praze od 6. do 23. října 2010, v galerii Nová síň (Voršilská ulice) a po skončení výstavy bude putovat po světě. Autor portrétů, narozený 19706 v Třebíči, je absolventem střední Uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a Akademie výtvarných umění v Praze. Je všestranným umělcem, o čemž svědčí pozoruhodná díla z více oblastí, malby, kresby, sochařství, práce pro divadlo i pro film, nechybí ani práce restaurátorské. Jeho díla nalezneme v interiéru Divadla Husa na provázku, na scéně divadla bratří Formanů, jeho plastiky a sochy můžeme spatřit na fasádách domů v Praze i Brně, stejně jako pamětní desky v Třebíči.
Tentokrát zaujal svým uměním výstižně portrétovat, a to jedinečnou technologií kresby pomocí metalurgického procesu, kterým autor dokáže z nerezové plotny velikosti 100 x 65 cm plamenem vykouzlit jemně zpracovaný barevný portrét. Zajímavý je i výběr osob pro tento soubor, který obsahuje portréty nevšedních osob z různých oblastí. Většina z nich jsou zajímaví již kombinací zájmů a povolání, jako např. Josef Sekyra - geolog, polárník a horolezec, Matěj Forman – scénograf, filmový herec provozující divadelní loď i putující divadelní stan, Radoslava Máchová – letecká akrobatka a provozovatelka letecké společnosti, Stanislav Komárek – biolog, filosof, spisovatel a cestovatel, Eva Jiřičná – architektka a průkopnice designu 20. století, Boris Kjulleněn – kreslíř, malíř, řezbář (také učitel Ladislava Vlny), který restauroval fragmenty budhistických chrámů, Ladislav Lahoda – herec a kaskadér, Václav Král – designér, automobilový závodník a konstruktér závodních automobilů, Jiří Grygar – světoznámý astronom a astrofyzik, vicepresident Evropské rady skeptických organizací, a řada dalších neméně zajímavých osobností.
Nás jachtaře samozřejmě zaujalo, že v této řadě portrétů má své místo i Ruda Krautschneider, také mnohostranná a nepřehlédnutelná osobnost, mořeplavec, spisovatel, stavitel lodí, ale také dřevorubec. S ním se autor portrétů sešel na Rudovo stavbách lodí i na plavbách na moři. I další z řady portrétovaných jsou Rudovo přátelé. Vernisáž výstavy se uskutečnila 5. října. Pátek 9. října Ladislav Vlna věnoval Rudovi Krautschneiderovi. Při této besedě i Ruda překvapil. Známe jej nejen jako vášnivého mořeplavce, nejraději do nepřístupných koutů světa, ale také jako čtivého spisovatele zajímavých autentických poznatků z cest a neúnavného řečníka. A zde, kromě zkrácených záběrů ze svých plaveb, předvedl dva krátké lyricky zabarvené filmy. Jeden, nazvaný "Nebe na dosah ruky", vznikl pozorováním opuštěného a zdevastovaného kostela, druhý, nazvaný "Břízy Lisaffjordu", svědčí o houževnatosti přírody, dokumentované na břízách v norských fjordech. Přítomným Ruda ukázal, že je také vnímavým pozorovatelem přírody, s citlivou duší, která překvapí ty, kteří ho znají jen jako dobrodružného námořníka, zoceleného mořem a živly.
Ruda Krautschneider u portrétu.
R. Holý
Komentáře vytvořeny pomocí CComment