V pátek 12.10.2012 proběhla oslava k stoletému výročí od postavení budovy Českého Yacht Klubu.
Budovu členové slavnostně ustrojili, připravili občerstvení a také promítací pásmo od vzniku klubu ČYK 1893, přes postavení plovoucí loděnice, zahájení a postavení současné budovy ČYKu na ochranné hrázi podolského přístavu, různé peripetie ze stoleté historie budovy až k dnešním dnům.
Celou akci komentoval současný předseda klubu Ing. Jan Šilhavý.
U vzniku klubu ČYKu a stavby budovy stál Josef Rőssler-Ořovský, významná osobnost české nejen sportovní historie, myslím, že dnes neoprávněně opomíjená. Je to děd současného člena ČYKu a i ČANY, známého Josefa Rősslera – Rozáry, stavitele a majitele legendárního Štíra – jak je vidět, jablko nepadá daleko od stromu.
Budova byla postavena ještě za Rakouska-Uherska a zajímavé je, že vše, od zahájení řízení s úřady po kolaudaci budovy se vše stihlo za necelý rok, což z pohledu dnešních dnů zní jako neuvěřitelná pohádka.
Taktéž zapálení pro věc a schopnost posunout věc správným směrem lze tehdejším členům závidět.
Viděli jsme pásmo fotografii a původních dokumentů, které dokladují bohatou historii vývoje nejen samotného klubu, ale i historie českého vodáctví a vývoje, výstavby Prahy v okolí ČYKu.
ČYK zažil mnoho velmi významných chvil, kterými se může pochlubit jen málokdo:
Byl zde na návštěvě Pierre de Coubertin s celým olympijským výborem při příležitosti uspořádání olympijského kongresu roku 1925 v Praze.
Byl zde na návštěvě tehdejší prezident ČR Tomáš Garrigue Masaryk při příležitosti pořádání závodů.
Taktéž se členové zúčastnili už za první republiky závodu plachetnic na moři a hned napoprvé se podařilo zvítězit a další a další.
Zajímavé jsou i všelijaké drobné peripetie ze života ČYKu, třeba jak mnohé originální dokumenty byly nalezeny schovány pod tapetami, různě poschovávané po budově v dobách kdy zrovna osud nějakou chvilku nepřál. Například nápis na budově „Český Yacht Klub“ je originální, původní a byl nalezen uschován pod podlahou loděnice díky tomu, že bylo po povodních v roce 2002 nutno mnohé zrekonstruovat a zkontrolovat. Kdo původní písmena uschoval, se neví.
Povodeň byla velkým ohrožením budovy, naštěstí se voda zastavila těsně pod podlahou přízemního podlaží. Budovu je třeba udržovat a povodeň bohužel urychlila proces stárnutí v zatopených částech.
Sešlo se zde nemalé množství skalních členů ČYKu.
Měl jsem tu čest být na akci pozván za ČANY.
Jsem uchvácen historii ČYKu a i snahou současného vedení a členstva tento klub a budovu zachovat pro další generace, neboť se jedná o věc opravdu unikátní.
Mnoho dalších zajímavostí z života a historie ČYKu najdete na stránkách WWW.CYK.CZ
ČYK záhy po stavbě.
Dnešní podoba ČYKu.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment