fbpx
Poslední hovor z mobilního telefonu vedl k záchraně sólo jachtaře.

 
Solo jachtař neměl možnost na lodi nabít své mobily, ale poslední mobilní volání vedlo správně záchrannou akci.  Ale hledání trvalo dva dny.

30letý jachtař koupil ve Stockholmu loď Boström 31, B 31 a plánoval dlouhou plavbu. První etapa šla do Malmö a začala na jižním souostroví Stockholmu. Jachtař je ruský občan a v úterý byl v telefonickém kontaktu se svými příbuznými až do noci. Ohlásil pozici 4,5 míle severo-východně od Arkösund jižně od města Oxelösund.

Když se jachtař neozýval ve středu večer, alarmovali příbuzní leteckou a námořní záchranou stanici, které pomáhali dobrovolníci záchranné námořní organizace SSRS, hledat B 31: v malých přístavech v Östergötland souostroví. Oznámení bylo vysíláno komerční lodní dopravě a Pobřežní strážní službě s požadavkem na pozorování. Pobřežní strážní letadlo KBV 503, hledalo od Oxelösund na severu až po Valdemarsvik na jihu. Ale bez výsledků.

Sólo jachtaře mobilní telefon neposlal ve středu již žádný signál, ale poslední registrovaný byl v úterý v noci v sektoru Oxelosund až do Harstena. Vzhledem k tomu, že v Baltském moři mobilní signál vysílá jen málo antén, je polohování pomocí mobilních signálů velmi nepřesné.

Během noci na čtvrtek bylo hledání přerušeno, ale pokračovalo ve čtvrtek dopoledne lety pobřežní stráže. SSRS také pokračovala v hledání v malých přístavech na Gotlandu.

VIDEAO Z LIFEGUARD 005: ZÁCHRANA JACHTAŘE: https://youtu.be/y7YHtLbWorU

Ve středu v noci se ukázalo, že jachtař kontaktoval předchozího majitele lodi v noci na středu. Jachtař oznámil, že se nachází 4,5 nm východně od Harstena. Také mu řekl, že na palubě není schopen nabíjet své mobilní telefony. Skutečnost, že jachtař uvedl svojí pozici, se ukázalo jako rozhodující při jeho hledání.

Ve čtvrtek odpoledne letouny pobřežní stráže a jednotky SSRS pokračovaly v hledání v posledním známém místě, ale bez jakéhokoli zjištění.

Pátrání vedené vyhledávacím týmem bylo, že jachtař pokračoval v plavbě bez možnosti kontaktovat někoho nebo se dostal do nouze. Záchranná akce pokračovala v pátek ráno dvěma jednotkami SSRS, pobřežní stráže a letadla obranných sil a jednoho z námořních záchranných vrtulníků.

 
Jachtař napsal HELP mechem na skalách.

Podle personálu vrtulníku jachtař mluvil jen trochu anglicky.

V pátek od 10:00 do 11:00 jeden z posádky SSRS nalezl několik předmětů, které byly shledány jako pocházející z lodi v Kampsundet východně od Harstena. Další z letadel pobřežní stráže, KBV 502, se připojilo k hledání.

V pátek odpoledne musel vrtulník námořní správy Švédska Lifeguard 002 doplnit palivo a místo toho se zapojil do hledání vrtulník 005, který krátce po příletu do prohledávané oblasti našel hledaného ruského jachtaře. Posádka vrtulníku viděla osobu na ostrově Stora Lundskär, asi 3,5 mil jižně od Harstena. Jachtař stál a mával na záchranný vrtulník. Napsal také slovo HELP s mechem na skalách. Muž byl "v dobrém stavu", podle posádky vrtulníku, která ho odvezla do nemocnice v Linköpingu.

Poté, co muž potvrdil, že je sám na palubě, námořní správa ukončila hledání.

Počasí bylo částečně těžké v této oblasti. Ve čtvrtek se dva další sólo jachtaři dostali do problémů ve stockholmském souostroví a dostali pomoc z dobrovolné námořní záchranné služby v Dalarö. 

Jachtař mával na vrtulník

 

Jachtař byl v dobré kondici 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu