Mýty kolem MOB – pád přes palubu při sólové plavbě
- Podrobnosti
- Napsal HEJDUK Petr
Podle Yachting Monthly
Noel Dilly uvádí na pravou míru některé mýty kolem MOB.
Všeobecně se přijímá, že pokud sólový plavec spadne přes palubu, je s ním konec – nemá šanci se zachránit. Někteří sóloví jachtaři tohle uvádějí jako důvod, proč nenosí záchrannou vestu.
Nemusí to nutně platit, obzvlášť pro silného člověka se správným vybavením. Sólový jachtař by vždy měl být připnut krátkým úvazkem k bezpečnostnímu lanu či popruhu. Pokud je do úvazu harnessu integrován lehký žebřík z popruhu, mělo by být možné – i když jistě ne snadné – použít jej k vylezení zpět na palubu. Pokud používáte automaticky nafukovanou záchrannou vestu, ujistěte se, že její nafouknutí neznemožní použití žebříku.
Noel si upravil harness pro sólovou plavbu – přidal žebřík ze smyček popruhu, který je uložen v červeném krytu. Dává mu to šanci, aby se po MOB dostal na palubu.
Na obrázku vytahuje žebřík ze smyček popruhu zpod červeného krytu.
Dostat nohy do smyček žebříku je obtížné, ale zvážíme-li možnosti v této situaci, vyplatí se to.
Dodatečná poznámka překladatele: Občas se stane, že některé poměrně sofistikované věci mají i jednoduchou, ale stejně účinnou variantu. Pravděpodobně by stačilo mít u sebe (v kapse, na harnessu atd.) dvě vhodně dlouhé smyčky z cca 4mm lanka. Po pádu přes palubu by člověk ve visu v harnessu z každé smyčky na úvazu harnesu uvázal tzv. Prusikův uzel, který při zatížení drží a odlehčen se dá posouvat. Střídavým posouváním smyček vzhůru by člověk mohl vylézt až na úroveň bortu. Horolezci a jeskyňáři tuhle techniku velmi dobře znají. Jak je vidět z obrázku, ve cvičných podmínkách techniku zvládnou i nedospělci:
Děkuji kolegům ze Sailing Clubu za jazykovou konzultaci.
Přeložil
Komentáře vytvořeny pomocí CComment