fbpx
V pondělí odstartuje 4. ročník ČANY – LANEX Offshore cup 2016

ČANY – LANEX Offshore cup 2016 je závod, který se pluje nonstop 2-3 dny, 300 nm, ve vodách jižního Baltu, německé a dánské teritoriální vody.
Mezinárodní pohárový závod v námořním jachtingu v lodní třídě NJ kat. offshore B CTL 16-7037

Sledování závodu online.

Obdobně jak v v minulých ročnících bude možno trasy lodí sledovat online.
Sledování závodu online 
Lodě jsou pojmenovány jmény kapitánů.

Doporučujeme vstupovat na mapu pozic lodí přes výše uvedený odkaz, taktéž je na této úvodní stránce návod jak postupovat.

Závod startuje v blízkosti mariny v Kühlungsborn, pluje se severovýchodním směrem kolem Rujany k ostrovu Bornholm a otočným bodem je ostrůvek Christiansø na východ od Bornholm. Christiansø se obeplouvá pravobokem a to tak, že se musí protnout linie vytyčená východním směrem od majáku na Christiansø. A pak zpět k marině Kühlungsborn. Cílem je linie 1nm vytyčená severním směrem od zeleného majáku na hrázi mariny Kühlungsborn
Pluje se na lodích velikosti 35 – 38 stop. Lodě si závodníci objednávají sami a zde již v podstatě začíná závod, je jejich taktikou jakou loď si vyberou, jaké plachty a další vybavení si seženou, samozřejmě v rámci povolených pravidel.

Obdobně je důležité se dle podmínek rozhodnout, zdali obeplout  Bornholm jižní či severní stranou, to záleží na jejich rozhodnutí kapitána a je odvislé od předpokládaného směru větru a vlnění.

V podstatě by se dalo říct, že je třeba zdárně odstartovat, minout Christiansø tak jak je popsáno výše a proplout cílovou čarou. Během plavby je třeba dodržovat „dobrou námořnickou praxi“, především COLREG a nutností je minout pásma rozdělené plavby pro obchodní lodě a pár dalších navigačních překážek cestou – to jsou ale v podstatě záležitosti, které se řeší při jakékoliv plavbě, jak závodní tak rekreační.

Zní to tedy vlastně jednoduše, vytáhnout plachty, zvolit kurz, vytrimovat a pluje se. Ale vzhledem k tomu, že závod trvá 2 – 3 dny, ve dne v noci, závodníci se potkají s širokou škálou počasí, které je možné na moři zažít a vyrovnat se se všemi záludnostmi které závod přichystá, navíc se snahou se co nejlépe umístit, to už tak jednoduché není, že?


Letecký pohled na marinu Kühlungsborn, základna, start i cíl závodu.
marina
Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu